Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Novus Biologicals™ Human FFAR4/GPR120 - Ready-To-Use ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Novus Biologicals™ TREM1 Antibody Pair [HRP]
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody Pair
| Host Species | Mouse |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Gene Symbol | TREM1 |
| Assay Sensitivity | 23.44-1500 pg/mL |
| Storage Requirements | Storage is content dependent. |
| Research Discipline | Signal Transduction |
| Assay Range | 23.44 pg/mL |
| For Use With (Application) | Sandwich ELISA |
| Assay | Sandwich ELISA |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | TREM1 |
| Specificity | This solid phase sandwich ELISA utilizes a monoclonal antibody specific for Human TREM1. |
| Kit Contents | |
| Gene Alias | CD354 antigen, TREM-1Triggering receptor expressed on monocytes 1, triggering receptor expressed on myeloid cells 1, triggering-receptor TREM1 |
| Product Type | Antibody Pairs |
| Gene ID (Entrez) | 54210 |
| Technique | 1. Capture Antibody: Dilute to a working concentration of 2 μg/mL in PBS before coating. 2. Detection Antibody: Dilute to working concentration of 0.5 μg/mL in detection antibody dilution buffer before use. 3. Standard: Reconstitute with 1 ml detection antibody dilution buffer. After reconstitution, store at -20 to -80°C in a manual defrost freezer. A seven-point standard curve using 2-fold serial dilutions in sample dilution buffer, and a high standard of 1500 pg/mL is recommended. |
Invitrogen™ Mouse PDGF-AA ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | Pdgfa |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 3.2 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 3.2 to 800 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | H-PDGF-AA; PDGF A-chain; PDGF subunit A; PDGF1; PDGF-1; PDGFA; PDGF-A; PDGFACP; platelet derived growth factor subunit A; platelet derived growth factor, alpha; Platelet-derived growth factor A chain; platelet-derived growth factor A-chain; platelet-derived growth factor alpha chain; platelet-derived growth factor alpha polypeptide; Platelet-derived growth factor subunit A; Rpa1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | PDGF-AA |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 18590 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human GPR56 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Novus Biologicals™ Human FGF-13 ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Invitrogen™ Human BCMA/TNFRSF17 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human Neuropilin-2 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | NRP2 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 8.1 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 8.1 to 2,000 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | 1110048P06Rik; neuropilin 2; neuropilin-2; neuropilin-2 A(17); neuropilin-2 A(22); neuropilin-2 b(0); Np2; Np-2; Npn2; Npn-2; NRP2; PRO2714; receptor for VEGF165 and semaphorins class3; vascular endothelial cell growth factor 165 receptor 2; VEGF165R2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Neuropilin 2 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 8828 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human Galectin-8 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | Lgals8 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.16 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.16 to 40 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | 1200015E08Rik; 30 kDa S-type lectin; AI326142; D13Ertd524e; Gal-8; galectin 8; Galectin-8; galectin-8 g; galectin-8 L; lectin, galactose binding, soluble 5; lectin, galactose binding, soluble 8; lectin, galactoside binding soluble 8; lectin, galactoside-binding, soluble, 8; Lgals8; Lgals-8; PCTA1; PCTA-1; Po66 carbohydrate binding protein; Po66 carbohydrate-binding protein; Po66-CBP; prostate carcinoma tumor antigen 1; RL-30; RP11-385F5.1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Galectin 8 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3964 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Mouse 5'-Nucleotidase/CD73 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | NT5E |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 7 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 7 to 1,500 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | 2210401F01Rik; 5 nucleotidase, ecto; 5 ' nucleotidase, ecto; 5 '-NT; 5 '-nucleotidase; 5 '-nucleotidase ecto; 5 '-nucleotidase, ecto (CD73); AI447961; CALJA; CD73; E5NT; Ecto-5 '-nucleotidase; eN; eNT; NT; Nt5; Nt5e; Nte; Purine 5-Prime-Nucleotidase |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | CD73 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 23959 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Novus Biologicals™ Human CDNF ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ELISA kits are ideal for the quantification of target antigens in tissue extracts, serum and cell culture.
Novus Biologicals™ Human AKT3 - Ready-To-Use ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Invitrogen™ Mouse PD-L2/B7-DC ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | PDCD1LG2 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 1.9 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 1.9 to 400 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | B7 dendritic cell molecule; B7DC; B7-DC; bA574F11.2; Btdc; Butyrophilin B7-DC; butyrophilin-like protein; CD273; F730015O22Rik; MGC124039; MGC124040; PD1 ligand 2; PD-1 ligand 2; PD-1-ligand 2; PDCD1 ligand 2; PDCD1L2; PDCD1LG2; Pdl2; PD-L2; Programmed cell death 1 ligand 2; programmed death ligand 2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | CD273 (B7-DC) |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 58205 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Canine MCP-1 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 403981 |
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 9 pg/mL |
| Assay Range | 9 to 700 pg/mL |
Novus Biologicals™ Human TIRAP ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Novus Biologicals™ Human DYRK1A - Ready-To-Use ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit